butelkowanaPozornie nie istnieje różnica między wodą wodociągową i wodą butelkowaną. Pojawiają się liczne akcje, których celem jest dowiedzenie, że wody kanalizacyjne mają podobne, jeżeli nie lepsze składy i że jak najbardziej nadają się do picia, co w związku z tym daje ogromną oszczędność, ponieważ jest to rozwiązanie tańsze, co miało przyciągnąć uwagę polskich konsumentów. Wskazywano w tych akcjach na różne porównania i analogie. Czy jednak okazuje się, że oba gatunki wód są takie same, a tym bardziej ? że woda kanalizacyjna jest lepsza? Okazuje się, że nie. Dlaczego? Po pierwsze, wody te dzielą dwa odmienne przepisy z ministerstwa. Wody kanalizacyjne określane są jako ?wody do spożycia przez ludzi?, natomiast te drugie klasyfikowane są już jako środek spożywczy. Po drugie, różnią się one w kwestii wielu kluczowych kryteriów, którym warto jest przyjrzeć się znacznie bliżej, aby dostrzec, w czym tkwi problem.

Pierwszym z nich jest kryterium klasyfikacji wód. Wody dzieli się na wody komunalne, naturalne wody mineralne, wody źródlane. Różne są ich miejsca pochodzenia i różne tyczą się ich podstawy prawne. Nie bez znaczenia są też kryteria uzdatniania i dezynfekcji. Konieczne jest ich spełnianie w wypadku wód kanalizacyjnych, a zbyteczne w wypadku wód mineralnych i źródlanych. Różni je odmienna jakość pod względem bezpieczeństwa zdrowotnego. W wypadku wody wodociągowej warunkują to stan techniczny i długość sieci kanalizacyjnej. Zaś wody butelkowane rozlewane są w sąsiedztwie ujęcia chronionego czynnikami naturalnymi od zanieczyszczeń zewnętrznych. Innym istotnym kryterium jest to dotyczące zanieczyszczeń. Brak ich w wypadku wód butelkowanych, a biorąc pod uwagę korzyści zdrowotne wód, to nie udowodniono ich ? w przeciwieństwie do butelkowanych ? w wodach wodociągowych. W wodach tych ponadto istnieje ryzyko zanieczyszczenia w wypadku powodzi, niedostatecznego zabezpieczenia sieci kanalizacyjnej, czy użytkowania zbiorników wielokrotnego użytku.

Ody butelkowane z drugiej strony dają o wiele większą gwarancję, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i higienę. Przedsiębiorstwa kanalizacyjne nie biorą już bowiem odpowiedzialności za to, co dzieje się z wodą po opuszczeniu ich zbiorników. A z tym może być różnie.

 
 

Theme by Dostawa Wody

Copyright © 2020 Serwis o wodzie. All Rights Reserved