W prasie i innych mediach od jakiegoś czasem mamy do czynienia z zalewem tekstów i informacji promujących picie wody z kranu. Kampanie te od razu podchwyciły przedsiębiorstwa wodociągowe, które zaczęły ścigać się w podawaniu do wiadomości publicznych mas informacji, które zachwalają ich wody. Szybko temat stał się bardzo medialny i publikacje na jego temat pojawiły się nawet w Newsweeku. Nomen omen, temat płynął jak woda.

Aby zachęcić ludzi do spożywania wody wodociągowej bezpośrednio z kranów i w celu wskazania jej zalet, podejmowano się organizacji różnych akcji promocyjnych i imprez ? wszystko, co się da, byleby tylko przyciągnąć publikę do siebie. Przedstawiano ludziom różne opisy parametrów wód, dla porównania tych kanalizacyjnych i butelkowanych. Odważono się nawet stwierdzić, że niejednokrotnie woda z kranu może pochwalić się większą ilością pożądanych w wodzie pitnej składników od wielu wód butelkowanych.

Aby jeszcze dobitniej wskazać na wartość wody z kranu, umieszczono pozbawione uzasadnienia niekorzystne opisy wód butelkowanych, a także informacje o tym, że to, co zawierają jest szkodliwe tak dla ludzkiego zdrowia, jak i dla środowiska. Oczywiście znalazły się tam także znacznie zwracające uwagę konsumencką informacje o tym, że woda z kranu jest o wiele tańsza od tej butelkowanej.

Wszystko to przedstawiono liczbowo, żeby przemówić zarówno do ludzkiej wyobraźni, jak i do polskich portfeli. Nikt jednakże w tej kampanii nie poinformował o tym, że woda butelkowana, a woda z kranu to zupełnie dwa odmienne rodzaje wód, które podlegają innym przepisom z ministerstwa i tyczą się ich zupełnie inne kryteria, jeżeli chodzi o ich spożywalność.

Różnice te dotyczą przede wszystkim takich kategorii, jak: kryteria klasyfikacji wód, uzdatniania i dezynfekcji, zanieczyszczeń, bezpieczeństwa i higieny.

To ostatnie jest szczególnie ważne, ponieważ w wodach wodociągowych istnieje ryzyko zanieczyszczenia w sytuacji niewłaściwego czy niedostatecznego zabezpieczenia systemu kanalizacji, w sytuacji powodzi czy używania zbiorników wielokrotnego użytku. W wypadku wód butelkowanych takie niebezpieczeństwo nie istnieje, więc nie można tu mówić o ryzyku skażenia.

 
 

Theme by Dostawa Wody

Copyright © 2020 Serwis o wodzie. All Rights Reserved